V zimních měsících se často setkáváme s rosením skel a v horším případě i s plísní, která se na oknech nebo kolem nich může vyskytnout. Kondenzace vodních par v rozích oken, kdy dochází ke střetu dvou rozdílných teplot, se může dít z důvodu, že lidé přestali v zimních měsících větrat, aby ušetřili co nejvíce peněz za topení. Sražená voda na okenních sklech se ale následně může nasáknout do omítky, kde způsobí plísně a vytváří velice nezdravé prostředí pro obytné prostory.
Typy rosení skel
Rosení skel zevnitř místnosti
Pokud nalézáte sraženou vodu a rosu na skle zevnitř místnosti, jedná se o fyzikální jev, kdy vodní pára vlivem ochlazení změní skupenství z plynného na kapalné – kondenzace vodních par. V tomto momentu z oken stéká voda na parapet uvnitř místnosti a navlhají stěny kolem okna a parapetu. To poté působí na tvorbu plísní a opadávání omítky.
S tímto jevem se nejčastěji setkáte v chladnějších obdobích, speciálně při mrazech, kdy jsou okna a dveře chladné zvenčí a vlhkost obsažená ve vzduchu uvnitř místnosti nebo budovy zkondenzuje na vnitřní straně skla, rámu a křídle okna nebo dveří.
Místnosti s vyšší vlhkostí, ke kterým se řadí toaleta, koupelna a kuchyně nebo místnosti s nedostatečným vytápěním či větráním, což může být sklep či podkroví jsou k vlhkosti ještě častěji náchylné, než ostatní.
Pokud se nastěhujete do novostavby a doufáte v perfektní stav budovy, tudíž žádnému rosení oken a dveří, opak je bohužel pravdou. Tyto stavby jsou vlhké a je nutné je nechat dostatečně vysušit či si půjčit/zakoupit vysoušeč, který Vám pomůže s rychlejším zbavením se vody nasáklé ve stěnách.
Rosení uvnitř izolačního skla
Pokud nalézáte rosení skel v meziprostoru (uvnitř) izolačního skla, jedná se o špatnou těsnost okna. V tomto případě do meziprostoru vnikla vlhkost, která následně kondenzuje na stěnách skel a sklo je potřeba vyměnit. Netěsnost mohla vzniknout již při výrobě nebo montáži. V tomto případě má zákazník nárok na bezplatnou výměnu v záruční době. Další možností už je jen poškození nezaviněné výrobcem ani dodavatelem.
Z čeho vzniká největší rosení?
Rosení vzniká už jen tím, že je přítomnost lidí v místnosti. Dále samozřejmě při vaření, proto se snažte vždy zapínat digestoř a používat poklice. Taktéž ze zalévání květin či jiných zdrojů vlhkosti. Nejčastější shledání se z vlhkostí místností je v novostavbách či nově zrekonstruovaných domech.
Větrat, větrat, větrat
Nejdůležitějším bodem je pravidelné rychlé, ale časté větrání. Toto je velmi účinné řešení, které spolehlivě sníží četnost rosení. Větráním se totiž sníží vlhkost vzduchu v místnosti a zmírní přítomnost vodních par. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti je kolem 50 %.
Většinou jsou všechna nová moderní okna a dveře osazeny kvalitním těsněním, které zabraňuje profukování, zatékání a úniku tepla. Bohužel kámen úrazu je v tomto případě to, že také zabraňuje úniku vlhkosti vzniklé uvnitř místnosti. Pravidelné větrání je prostě nutností.
Plíseň na oknech
Kolem oken do bytu proniká vlhkost a plísni se daří právě ve vlhkém prostředí. Svým výskytem může poškodit nátěr a těsnění, proto je na místě ji co nejdříve odstranit.
Jak odstranit plíseň?
Pokud výskytu plísně nestihnete zabránit včas, bude třeba ji zlikvidovat do hloubky, aby její zničení bylo dlouhodobě účinné. Nejvhodnější metodou je zakoupení chlornanu sodného neboli Sava proti plísním.
Rady na závěr
- více topte a pravidelně větrejte, alespoň 3 krát denně
- větrejte často, ale krátce, na podzim se doporučuje větrat v kuse maximálně 10 minut, v zimě je doporučená doba větrání nižší a to do šesti minut
- k podpoře snížení par používejte digestoř a vařte v hrncích s poklicemi
- vlhkost v bytě by neměla přesáhnout 60 % – kupte si vlhkoměr a vlhkost v bytě si pravidelně monitorujte
- jakmile se objeví plíseň, okamžitě ji odstraňte
- při opakovaném výskytu plísně řešte problém s odborníky – na okna, decentrální rekuperaci nebo samotnou výstavbu