Jak vyřešit drhnutí plastových oken

Pokud vám doma začala plastová okna při otevírání a zavírání drhnout nebo se zasekávat, měli byste se co nejdříve zasadit o nápravu tohoto problému. Jinak byste se mohli prodrhnout až do doby, kdy okna nezavřete vůbec.

Co stojí za drhnutím oken

Za drhnutím oken nejčastěji stojí nesprávné seřízení okenního kování, případně může být kování poškozené. Okna samozřejmě také podléhají tepelnému namáhání – drhnutí zapříčiní prostá roztažnost materiálu vlivem teplotních změn. Drhnutí se proto může nejdříve objevovat pouze při teplotních extrémech, i v takovém případě se však vyplatí jednat, protože okno bude pravděpodobně drhnout stále častěji.

Okna mohou začít drhnout dokonce i v novostavbách. Nemusíte hned začít nadávat na nekvalitní materiály nebo špatnou montáž, drhnutí oken způsobí sedání budovy, které je naprosto přirozené.

Nejhorší možností je, když okna začnou drhnout kvůli nevratnému zkroucení profilů, k čemuž může dojít u levných modelů plastových oken bez ocelové výztuže nebo s nekvalitní ocelovou výztuží z důvodu vysokého zatížení oken či kvůli klimatickým vlivům.

Většinou stačí okna jen seřídit

Dobrou zprávou je, že nejčastější příčinu drhnutí oken – nesprávně seřízené kování – lze poměrně snadno opravit, a to při troše šikovnosti i svépomocí. Pak není nutná žádná investice. Správně byste měli okna preventivně seřizovat alespoň jednou za rok a při této příležitosti se také doporučuje promazat pohyblivé části kování několika kapkami oleje tak, aby olej nestékal po vnějších plochách kování.

Drhnutí typicky začíná po vyvěšení křídla, kdy se profil okna dře o spodní část rámu, ale nemusí to tak být vždy. Oprava spočívá v dotažení těch správných seřizovacích šroubů. Pokud se do seřizování pustíte sami, lze při něm vyzkoušet metodu pokus-omyl, ale jistější je postupovat podle návodu k obsluze konkrétního typu oken, který buď máte doma v papírové podobě, nebo ho dohledáte na stránkách výrobce. V návodu se dozvíte, jakým způsobem okno seřídit v závislosti na tom, v jaké části dochází k drhnutí.

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky

Jestliže se seřizováním oken nemáte zkušenosti, a proto se nechcete do tohoto úkolu pouštět sami, můžete nechat okna seřídit odbornou firmou. Zkušené profesionály se pochopitelně vyplatí kontaktovat, také když okna drhnou kvůli poškozenému kování nebo zkroucení okenních profilů. To už se bohužel investici do opravy nevyhnete.

Máte zájem o naše služby? Potřebujete poradit?

Jsme nejlepší na montáž oken a dveří v ČR