Izolační dvojsklo nebo trojsklo – zasklení dveří a oken

Každý z nás si přeje žít v krásném a moderním domově, ale především také v energeticky účinném a dobře izolovaném. Ať už stavíte nový dům, renovujete starý nebo jednoduše hledáte způsoby, jak zlepšit energetickou účinnost a komfort vašeho současného domova, důležité je zvolit správný typ zasklení oken a dveří. Pojďme si rozebrat oba typy zasklení, jejich přednosti a nevýhody a jak ovlivňují izolační schopnosti našich domovů.

Co je dvojsklo a trojsklo?

Dvojsklo

Konstrukce skládající se ze dvou vrstev skla oddělených vzduchovou mezerou. Tato mezera slouží jako izolační bariéra, která zabraňuje průchodu tepla skrze sklo, což zlepšuje energetickou účinnost budovy. Mezera může být někdy vyplněna plyny, jako je argon nebo krypton, které mají lepší izolační vlastnosti než vzduch.

Dvojsklo se stalo standardem v moderních stavebních konstrukcích pro jeho dobrou kombinaci izolačních vlastností a cenové dostupnosti.

Přednosti

Cena

Dvojsklo je obecně levnější než trojsklo, což ho činí dostupnějším pro většinu stavebních projektů.

Energetická účinnost

I když trojsklo poskytuje lepší izolaci, dvojsklo stále nabízí výrazné zlepšení oproti tradičnímu jednoduchému sklu.

Hmotnost

Dvojsklo je lehčí než trojsklo, což může zjednodušit instalaci a působit menší zátěží na kování. Okno tudíž bude vyžadovat méně údržby v podobě seřízení.

Propustnost slunečního záření

Izolační okna s dvojskly propouštějí díky menšímu množství skel do interiéru více tepla zvenku, tudíž jsou tepelné zisky vyšší.

Nevýhody

Izolační vlastnosti

Ačkoli dvojsklo poskytuje dobré izolační vlastnosti, není tak efektivní jako trojsklo, zejména v extrémně chladných klimatických podmínkách.

Životnost

Dvojsklo může být náchylnější ke kondenzaci a narušení těsnosti než trojsklo, což může snížit jeho životnost a efektivitu.

Zvuková izolace

Dvojsklo poskytuje dostatečnou míru zvukové izolace, pokud jde o snížení hluku z vnějšího prostředí.

Trojsklo

Jak název napovídá, trojsklo je o krok dále. Skládá se ze tří vrstev skel s dvěma vzduchovými nebo plynnými mezerami. Díky této konstrukci nabízí trojsklo ještě lepší tepelnou a zvukovou izolaci než dvojsklo.

Přednosti

Izolační vlastnosti

Trojsklo poskytuje mimořádnou tepelnou a zvukovou izolaci díky svým dvěma izolačním mezerám. To znamená, že může výrazně snížit náklady na vytápění a chlazení a poskytnout klidnější prostředí v hlučných oblastech.

Snížení kondenzace

Trojsklo má tendenci mít nižší kondenzaci než dvojsklo, což může zlepšit viditelnost a snížit potřebu údržby.

Dlouhodobé úspory

Ačkoli je trojsklo dražší při pořízení, jeho výrazné energetické úspory mohou přinést dlouhodobé úspory na nákladech na vytápění a chlazení.

Nevýhody trojskla

Cena

Trojsklo je obecně dražší než dvojsklo, což může být pro někoho hlavním neakceptovatelným bodem.

Hmotnost

Trojsklo je těžší než dvojsklo, což může znamenat, že je třeba posílit okenní a dveřní rámy a že instalace může být náročnější. Kvůli své těžší hmotnosti může trojsklo vyžadovat silnější a dražší rámy, což může zvýšit celkové náklady.

Propustnost slunečního záření

Kvůli většímu množství skel propouští méně tepla ven z budovy, ale na druhou stranu ani nepustí moc slunce a tudíž tepla z venku dovnitř.

Shrnutí v tabulce

ParametryDvojskloTrojsklo
Tepelná prostupnost*Ug=1,0 až 1,1 W/m²K*Ug=0,5 až 0,6 až W/m²K
Hmotnostlehčí varianta, lepší instalace a menší zátěží na kovánítěžší varianta, možná nutnost posílení okenních rámů, náročnější instalace
Propustnost sluncemenší množství skel = více tepla zvenku dovnitřvětší množství skel = málo tepla z venku dovnitř
Životnostnáchylnější ke kondenzaci a narušení těsnosti nižší kondenzace než dvojsklo, snížení potřeby údržby 
Zvuková izolacedostatečné snížení hluku z vnějšího prostředímimořádná zvuková izolace díky svým dvěma izolačním mezerám
Cenalevnější variantadražší varianta
*značení tepelné prostupnosti, čím je hodnota menší, tím sklo lépe izoluje

A který typ oken si tedy vybrat?

Při rozhodování mezi dvojsklem a trojsklem není jednoznačná odpověď, která by byla nejlepší pro všechny situace. Pokud je hlavní prioritou energetická účinnost, zejména v extrémně chladných podmínkách, může být trojsklo lepší volbou. Pokud jde o vyvážený poměr mezi cenou a výkonem, dvojsklo je obvykle dostatečné pro většinu aplikací. Při rozhodování je také důležité vzít v úvahu další faktory, jako je hmotnost skla, nároky na rám okna nebo dveří a estetické preference. Berte v potaz vaše konkrétní potřeby a očekávání.

Máte zájem o naše služby? Potřebujete poradit?

Jsme nejlepší na montáž oken a dveří v ČR