Jak předejít rosení oken

Trápí vás ve vaší domácnosti rosení oken? Nejste jediní, k rosení dochází zejména v novostavbách nebo po výměně starých oken za nová. Jak se dá rosení oken předcházet a proč k němu vůbec dochází?

Kdy vzniká rosení oken

K rosení oken dochází, když se teplý a studený vzduch setká s chladnějším povrchem (v tomto případě sklem). Vlhkost z místnosti na povrchu okna zkondenzuje. Pokud k rosení oken dochází delší dobu, v domech a bytech mohou vznikat plísně a dochází k odpadávání omítky.

Moderní okna se vyrábějí jako dvojskla nebo trojskla a jsou do nich umístěny izolační rámečky, které rosení a namrzání oken výrazně snižují. I přesto, ale na oknech může ke kondenzaci docházet.

V jakých místech se okna nejčastěji rosí?

  • na vnitřní straně okna
  • na vnější straně okna
  • v prostoru mezi skly

Rosení oken z vnitřní strany

K rosení oken z vnitřní strany dochází v místnostech s vysokou vlhkostí např. v koupelně nebo kuchyni a ve špatně větraných místnostech jako jsou sklepy a podkroví. S rosením se setkáváme hlavně v zimě, kdy je venkovní teplota výrazně nižší než teplota v interiéru.

Rosení oken z vnější strany

Rosení oken z vnější strany je zcela přirozené. V exteriéru je v zimě a na podzim výrazně vyšší vlhkost než v interiéru a zároveň teplota vzduchu je vyšší než teplota skla. K rosení oken z vnější strany dochází v důsledku kvalitního těsnění oken, tedy není nutné tento problém řešit.

Rosení oken v prostoru mezi skly

Rosí-li se vaše okna v prostoru mezi skly, znamená to jediné – skla dobře netěsní a do meziprostoru vniká vzduch. Příčinou bývá nejčastěji špatná montáž nebo vadný materiál oken, proto neváhejte a okna co nejdříve reklamujte. Pokud již nejsou okna v záruce, nezbyde vám nic jiného, než je nechat vyměnit. 

Hlavní příčiny rosení oken 

  • nedostatečné větrání místností, příliš vysoká vnitřní vlhkost
  • nedostatečné vytápění místností
  • neprodyšnost budovy kvůli špatně provedenému zateplení
  • špatné umístění topení
  • záclony a závěsy jsou umístěna příliš blízko k oknům – brání cirkulaci vzduchu u skel
  • umístění květin a dalších dekorací na parapet okna – opět brání cirkulaci vzduchu u skel

Řešení rosení oken

Neustálé stírání vody z oken je velice otravné, navíc po nějaké době, začne od oken opadávat omítka a v nejhorším případě se začnou tvořit okolo výplní plísně a to vzhledu vašeho interiéru jistě nepřidá.

Proto je nutné řešit rosení oken včas. Nejlevnějším řešením je pravidelné a dostatečné větrání. To ale v některých případech nemusí stačit, v tu dobu přichází na řadu rekuperace.

Co je to rekuperace?

Rekuperace je zpětné získávání tepla. Přiváděný vzduch z exteriéru prochází přes rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnické jednotky, do které z druhé strany vstupuje teplý vzduch z interiéru. 

Dům nebo byt je díky rekuperační jednotce neustále příjemně větrán a vlhkost v interiéru dosahuje požadovaných hodnot, tedy nedochází ani k rosení oken.

Máte zájem o naše služby? Potřebujete poradit?

Jsme nejlepší na montáž oken a dveří v ČR