Jak se starat o plastová okna?

Pořídili jste si plastová okna? Skvělá volba! Okna z plastu jsou v dnešní době oblíbenou variantou oken pro mnoho lidí. Proč právě plast? Plastová okna nevyžadují složitou údržbu, mají moderní vzhled a sloužit vydrží hned několika generacím. 

Díky současným technologiím mají plastová okna vynikající termoizolační vlastnosti, které si zachovávají i velké okenní plochy. To přispívá v domě k vysoké energetické úspoře. A právě z tohoto hlediska jsou plastová okna ideálním prvkem i pro nízkoenergetické pasivní domy.

Abyste si mohli užívat lepší termoizolační vlastnosti i nízkou zvukovou propustnost plastových oken co nejdéle, je ale nutné provádět jejich pravidelnou údržbu.

Jak na to? To vám poradíme v našem článku, není to nic složitého.

Zajistěte funkčnost odvodňovacích kanálků

Odvodňovací kanálky slouží k odtoku dešťové vody z okna, musí být proto průchozí, aby voda místo toho neunikala do objektu a nezpůsobovala v něm nepříjemnosti.

Kde odvodňovací kanálky najdete? Jsou to dvě šikmé odvodňovací drážky, které jsou umístěné na spodní straně rámu každého okna. Jejich údržba by měla být prováděna každý měsíc, zvláště pak v deštivých měsících. 

Zkontrolujte těsnění

Kontrolu těsnění proveďte nejprve okem, prohlédněte těsnění podél celého rámu a zkontrolujte, zda není ztrouchnivělé nebo se neodlepuje. Pokud tomu tak je, je na čase těsnění vyměnit za nový odpovídající typ. 

Pružnost těsnění se dá zkontrolovat jednoduchým zmáčknutím, pokud je těsnění v pořádku, vrátí se i po zmáčknutí do původního stavu. 

Promažte kování 

Kovové závěsy a uzávěry na okenním rámu vyžadují promazat jednou až dvakrát ročně, nebo podle potřeby pokaždé, když kování drhne a okno se tak hůř otevírá. 

Za vhodné mazivo je považován silikonový olej, použít můžete ale i jiné tuky, které u kování nenaruší ochranu proti korozi. Nevhodná jsou maziva obsahující kyselé tuky nebo maziva s pryskyřicí. 

Kování promažte pár kapkami, aby olej nestékal po rámu. Přebytečné mazivo setřete suchým hadříkem.

Umyjte okna

Mytí oken by se mělo provádět alespoň dvakrát ročně. Není to sice oblíbená činnost, ale s pomocnou stěrkou (nebo úklidovou firmou) se to dá zvládnout raz dva. 

Všeobecně platí, že vhodná doba na mytí oken je jaro, pokud tedy zrovna neprší, a potom předvánoční období. Naopak nevhodná doba na mytí oken je léto. Kvůli poletujícímu pylu a vysokým teplotám mohou zůstávat na oknech šmouhy a z mytí oken se tak rázem může stát nekonečná noční můra. 

Pokud se do mytí oken pouštíte sami, dbejte na to, abyste nepoužívali hrubé čisticí prostředky s obsahem abrazivních přísad, drátěnky, organická rozpouštědla, ředidla, líh nebo kyseliny. Všechny tyto věci by mohly plastová okna nenávratně poškodit. 

Na mytí oken vám bohatě postačí kyblík s vodou, do které můžete přidat pár kapek vhodného čisticího přípravku na okna. 

Plastové rámy oken, které jsou vystaveny přímému slunci, doporučujeme otřít vlhkým hadříkem i během roku podle trvání pylové sezóny. Právě pyl, prach a hmyzí výkaly, které se zachytávají na rám okna, může letní sluníčko na plastového rámu doslova zapéct. 

Shrnutí

  • Jednou za měsíc: zkontrolovat funkčnost odvodňovacích kanálků.
  • Jednou za rok: kontrola těsnění.
  • Dvakrát za rok: očistit a promazat kování.
  • Dvakrát za rok: umýt okna.

Potřebujete servis?

Našli jste v rámci údržby závadu na vašem okně? Nebo nemáte čas vaše okna prohlédnout? Ozvěte se nám kvůli servisu. Šikovní pracovníci naší firmy se o vše rádi postarají. Kontaktujte nás na telefonním čísle 608 857 173, přes poptávkový formulář, nebo za námi rovnou přijďte na naši prodejnu Na Roudné 443/18 v Plzni. 


Zdroje:

Máte zájem o naše služby? Potřebujete poradit?

Jsme nejlepší na montáž oken a dveří v ČR