Plastová okna se v České republice začala do budov instalovat v průběhu devadesátých let. Z počátku rozhodně nebyly běžným standardem, protože vzhledem k nedostatku zkušeností s okny z nového materiálu řada lidí nevěřila v jejich výdrž a vlastnosti. Na přelomu tisíciletí se již situace změnila a od té doby jsou plastová okna nejprodávanějším druhem oken u nás.
Okna však během více než 20 let prošla výrazným vývojem, a proto je v případě, že máte doma instalovaná stará plastová okna, na místě zvážit, zda by nebylo vhodné pořídit nová. Investice do nových plastových oken se totiž vyplatí.
Výhody plastových oken
Pro plastová okna je charakteristická dlouhá životnost a velmi dobré izolační vlastnosti. Další výhodou je snadná údržba – není je třeba natírat a snadno se umývají. Kromě toho jsou dostupná v mnoha designových a barevných provedeních, takže si každý může vybrat okna přesně podle svého vkusu. Tyto výhody v podstatě platí i pro starší plastová okna, ale díky vývoji je ta nová přece jen ve všech ohledech předčí. Největší změny lze pozorovat zejména u izolačních vlastností oken.
Rozdíly mezi starými a novými plastovými okny
Lepších vlastností nová plastová okna dosahují díky upravené konstrukci oken, lepším technickým parametrům materiálů používaných k jejich výrobě, zlepšil se i samotný proces výroby a v neposlední řadě prošly změnou také způsoby montáže. Při výběru nových oken navíc jistě potěší modernější vzhled oken spolu s rozmanitější designovou nabídkou, což je také důležité kritérium, protože okna se poměrně významně podílí na celkovém vzhledu domu.
Zmínit se sluší i pokrok v oblasti odolnosti oken – ochraně proti vloupání. U moderních oken je standardem vyšší třída ochrany RC2, která stanovuje nároky na zvýšené zabezpečení, když by měla odolat pokusu o vloupání při použití nářadí, jako jsou kleště, šroubovák, nebo dokonce páčidlo.
Změny v konstrukci plastových oken
Pokud jde o změny z hlediska konstrukce, tak první plastová okna se vyráběla ze zcela odlišných profilových systémů než ta dnešní, často ve stavební hloubce 60 milimetrů. V důsledku konstrukce starších oken docházelo k postupnému snižování účinnosti plynové náplně v izolačních dvojsklech, což vedlo ke zhoršení tepelněizolačních vlastností. Tato skutečnost má pochopitelně za následek snížení tepelného komfortu v interiéru a klade vyšší nároky na vytápění. Mimo tepelné izolace je značný rozdíl také v izolaci zvukové, hluk z venku je přitom velkým problémem nejen ve městech, ale také v menších obcích v blízkosti hlavních silnic.
Moderní plastová okna mají větší stavební hloubku, obvykle přesahující 70 a někdy i 80 milimetrů, takže lepší tepelná a zvuková izolace oken je samozřejmostí. Ve spojení s materiálem s větší tuhostí je pak možné vyrábět odolná velkoformátová okna. A právě velkoformátová okna jsou dnes velmi oblíbeným prvkem při stavbě nových domů díky tomu, že se do interiéru dostane více přirozeného světla.
Výměna oken se finančně vyplatí
Výměna oken pochopitelně znamená jisté náklady, jedná se však o dobrou investici, která se finančně vyplatí. Vzhledem k nižším tepelným ztrátám můžete počítat se znatelným snížením účtu za elektřinu či plyn v závislosti na systému vytápění, který využíváte. Investované peníze navíc budete mít v oknech uloženy, protože nová plastová okna zvyšují hodnotu nemovitosti. Investice do nových oken se tak nemusíte obávat ani v případě, že přemýšlíte o prodeji domu či bytu – rozhodně netratíte, naopak na tom můžete ještě vydělat.