Životnost oken a dveří: Kdy se vyplatí vyměnit okna a dveře a jak se o ně starat?

Při výběru nových oken a dveří, ať už do novostavby, nebo při rekonstrukci, řadu lidí zajímá, jak dlouho jim tyto otvorové výplně vydrží sloužit, než přijde čas na jejich výměnu. Jejich reálná životnost více než na fyzické výdrži závisí na technologickém pokroku. Řekneme si tedy, kdy a proč má výměna smysl. Pro správnou funkci a udržení co nejlepšího vzhledu oken a dveří po celou dobu, po kterou je budete mít nainstalované v domě, byste o ně přitom měli vhodně pečovat.

Životnost oken a dveří je omezena pokrokem

Teoreticky mohou plastová a dřevěná okna a dveře na svém místě bez problémů vydržet desítky let a ty z hliníku klidně celé století. Ačkoliv je však životnost všech materiálů oken a dveří obecně veImi dobrá, přece jen se jejich výměna z důvodu zastarání technických parametrů obvykle provádí výrazně dříve. Materiály oken a dveří, jejich konstrukce a výrobní technologie jdou totiž stále kupředu a s tím se zlepšují i jejich tepelné a zvukové izolační vlastnosti. A právě proto se běžně nenechávají sloužit podle výdrže materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, ale nahrazují se v kratších intervalech. V současnosti se z důvodu mnohem lepších izolačních vlastností běžně nahrazují plastové výplně instalované na konci minulého století, případně již zpočátku toho současného.

Kdy a proč se vyplatí výměna oken a dveří

Okna a dveře samozřejmě nelze měnit pokaždé, když vyjde jejich inovovaná verze, ale po nějakých 25 letech je nejvyšší čas přemýšlet nad investicí do nových. V současnosti jsou nároky na tepelnou úsporu vzhledem k cenám energií opravdu vysoké a staré otvorové výplně zaostávají za těmi moderními o tolik, že přestože ani náklady na výměnu rozhodně nejsou zanedbatelné, výměna se vyplatí. Další roky totiž díky tomu budete dostávat znatelně nižší účty za vytápění a v dlouhodobém horizontu ušetříte.

Zejména ti, kdo bydlí u rušných silničních tahů, ocení lepší zvukovou izolaci. Jako další výhodu moderních oken a dveří lze uvést zvýšenou odolnost vůči poškození, díky čemuž se budete v domě cítit o něco bezpečněji a lépe chráněny pochopitelně budou i vaše věci. Rovněž potěší jejich design, který se hodí do každého moderního bytu. Při výběru se přitom nemusíte z hlediska vzhledu omezovat – namísto klasických oken s bílými rámy můžete sáhnout například po antracitových, jež jsou v posledních letech v kurzu, a ani v případě designu dveří se nemusíte omezovat.

Nepodceňujte údržbu

Nejnáročnější na údržbu jsou dřevěná okna a dveře, u nichž vedle použitého dřeva a konstrukce významnou roli, co se týká vlivu na jejich životnost, hraje povrchová úprava. Proto je nutné ji podporovat. Ošetření dveří a rámů oken ochranným nátěrem sice probíhá už v rámci závěrečné fáze výroby, ale tato ochrana není věčná. Pro udržení dřevěných oken a dveří v co nejlepším stavu se je doporučuje ideálně dvakrát ročně ošetřit speciálním balzámem. Po aplikaci balzámu dojde k vytvoření nové ochranné vrstvy, čímž se zvýší odolnost povrchu dřevěných částí vůči povětrnostním vlivům a UV záření, a díky schopnosti přípravku uzavírat mikrotrhlinky v původní lazuře se prodlužuje její životnost. Když se budete o dřevo příkladně starat, odvděčí se vám delší životností a svěžím vzhledem.

Pravidelné čištění několikrát za rok prospívá všem oknům a dveřím, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu. Mimo čištění byste měli provádět i další kroky údržby. Jednou za rok se má provádět seřízení oken dotažením příslušných seřizovacích šroubů, čímž předejdete či odstraníte drhnutí oken při otevírání a zavírání. Při této příležitosti se sluší pro hladký chod promazat kování oken a dveří. Na pohyblivé části kování stačí nanést pouze pár kapek oleje, aby nestékal po jeho vnějších plochách. Od věci pak není ani kontrola a případná výměna poškozených těsnění. Přes špatné, tedy ztrouchnivělé, potrhané nebo nedostatečně pružné těsnění může profukovat vítr a zatékat voda, a to určitě nechcete. Ztracenou pružnost a ohebnost někdy můžete těsnění vrátit s pomocí silikonového oleje.

Základem je odborná montáž

Nakonec je třeba upozornit na důležitost kvalitní montáže oken a dveří, jinak nemusí plnit svou roli tak, jak mají, už od samého začátku. Správná montáž zajistí dokonalé utěsnění izolační spáry takovým způsobem, že k ní neprojde vlhkost zvenku ani zevnitř a směrem do exteriéru je navíc odvětrána.

Máte zájem o naše služby? Potřebujete poradit?

Jsme nejlepší na montáž oken a dveří v ČR