Zlepšení tepelněizolačních vlastností oken

Tepelněizolační vlastnosti oken hrají zásadní roli v celkové energetické bilanci bytů, domů nebo kanceláří. Okna s vyspělými tepelněizolačními vlastnostmi přispívají k úspoře nákladů za vytápění a klimatizování a také zvyšují komfort v interiéru. Dobré tepelněizolační vlastnosti oken jsou klíčové jak v zimě, tak i v létě – v zimě udržují teplo uvnitř domu a v létě zase brání průniku horka dovnitř. Ovlivňuje je celá řada faktorů, od typu oken přes jejich správnou montáž až po údržbu a významnou roli v tomto ohledu hraje rovněž stínicí technika. Jak zlepšit tepelněizolační vlastnosti, aniž byste museli provést jejich výměnu?

Co ovlivňuje tepelněizolační vlastnosti oken

Na schopnost izolovat teplo má vliv především samotný typ oken. Při výběru oken se proto sleduje celkový součinitel prostupu tepla, který závisí na prostupu tepla přes izolační skla a okenní rámy. Důležitý je počet komor v rámu oken, jejich stavební hloubka, počet skel a také materiál distančních rámečků, které jsou umístěny mezi jednotlivými tabulemi izolačních skel. V neposlední řadě záleží na počtu a provedení těsnění oken.

Ušetřete díky údržbě oken

Aby okna dobře těsnila, je třeba jim pravidelně dopřávat odbornou údržbu. Údržba oken by se ideálně měla provádět alespoň jednou ročně a zahrnovat má jednak seřízení okenního kování a jednak kontrolu a případnou výměnu těsnění.

V případě, že okenní křídla nebudou správně doléhat na rámy, okny začne profukovat vítr, což v zimě může stát za nemalými tepelnými ztrátami, a dokonce jimi může začít protékat voda. To samé platí pro těsnění, pokud se budou odlepovat, budou roztrhaná nebo ztrouchnivělá. Jestliže dojde k jejich poškození, je nutná jejich výměna za nová těsnění odpovídajícího typu.

Protisluneční fólie jako nenápadná, ale efektivní pomoc

Zlepšit tepelněizolační vlastnosti oken lze instalací protislunečních fólií na skla. Jejich funkci oceníte v letních měsících, kdy významně snižují přehřívání vzduchu v místnostech. Díky tomu, že tyto speciální fólie dokážou účinně odrážet sluneční paprsky, se teplota v interiéru po jejich instalaci může v největších vedrech snížit až o několik stupňů Celsia.

Vedlejším efektem instalace fólií je snížení propustnosti světla, což se obvykle považuje nevýhodu, protože přirozené světlo je v interiéru důležité. U kvalitních fólií však tento efekt není příliš výrazný. Dobré naopak je, že fólie fungují jako ochrana před UV zářením.

Rolety, žaluzie či záclony mají velký vliv

Tepelnou izolaci okenních otvorů pozvedne i stínicí technika. Stejně jako u protislunečních fólií tepelněizolační vlastnosti kvalitní stínicí techniky oceníte zejména v létě, kdy vám při zatažení pomůže znatelně snížit teplotu v interiéru. Tentokrát s výraznějším úbytkem světla v místnosti. Na rozdíl od fólií však má vliv rovněž na snížení úniku tepla v chladnějších měsících.

Nejúčinnější z hlediska tepelné izolace jsou venkovní rolety a špatně si nevedou ani venkovní žaluzie. Vliv na minimalizaci přehřívání interiéru nebo zabraňování úniku tepla samozřejmě mají i vnitřní žaluzie nebo záclony.

Výměna oken může být skvělou investicí

Ačkoliv výše zmíněné metody pomohou se zlepšením tepelněizolačních vlastnosí oken, pokud už vaše stávající okna mají nejlepší roky za sebou (což určitě platí pro plastová okna starší 20 let), výsledek ani při jejich následování pravděpodobně nebude úplně uspokojivý. Zvážit je pak vhodné výměnu starých oken za nová, protože výměna oken v některých případech přispěje k úspoře i více než 20 % nákladů na vytápění a tato investice se vám tak může vrátit již za několik let.

Máte zájem o naše služby? Potřebujete poradit?

Jsme nejlepší na montáž oken a dveří v ČR